Розробки занять

Методична розробка уроку народно-сценічного танцю
кер. Рак Анна Ігорівна
(основний рівень 3 рік навчання)
на тему:
«Танцювальна лексика народів світу»
Обладнання:
- танцювальна зала
- станки
- акомпонемент

Методичні матеріали (відео матеріали: записи хореографічного колективу «Каблучок», 
Література: Тарасова Н.Б. Теорія і методика викладання народно-сценічного танцю. – СПб.:ГУП, 1996.
Мета:
Навчальна -
- відпрацювання техніки виконання сценічної лексики народно-сценічного танцю.
Виховна -
- виховання життєтворчих, естетичних морально-етичних , вольових засад особистості дитини;
- виховання здатності сприймати рухи за естетичними еталонами, відчувати естетичну виразність власних рухів (гармонія, краса, стрункість);
- формування у дітей уміння спілкуватися за допомогою танцювальних рухів (вітатися, прощатися, радіти разом плескаючи в долоні).
Розвиваюча -
- формування системи уявлень, понять, знань про сутність хореографічного мистецтва різних народів світу та їхню  емоційно-образну пластику, і виразні танцювальні рухи, пов’язані з національним світоглядом;
- набуття дітьми системи танцювальних навичок, та успішного їх застосування у сценічній діяльності і побуті;

Завдання:
- закріплення техніки виконання вправ біля станка у характері українського, гуцульського, польського, угорського, російського, естонського танців і вивчення танцювальної лексики у характері російського танцю.

Тип уроку: за способом проведення - практичне заняття;
за характером пізнавальної діяльності – комбінований урок
Форма уроку: групове заняття
Методи: пояснювально-ілюстративний і репродуктивний
Структура комбінованого уроку
 з народно-сценічного танцю

Організаційний етап

- Перевірка готовності до заняття ( привітання, відмітка про присутність вихованців, перевірка готовності дітей до заняття і правильна організація робочого місця     ).
- Оголошення теми і мети заняття, мотивація навчально-виховної діяльності.
Етап перевірки знань і підготовки до засвоєння знань
- Вправи біля станка у характерах українського, гуцульського, польського, угорського, російського, естонського танців.
- Елементи теорії , матеріали з історії танцю.
- Закріплення вивченого матеріалу (елементи танців, переходи, зв’язування елементів танцю тощо).
Етап засвоєння нових знань
- Вивчення нових елементів, композиційних структур, розводження («розводка»).
- Робота над етюдом.
- Аналіз характерних помилок.
 -Інформування про домашнє завдання, інформування щодо його використання.

Вправи біля станка
Plie( в українському характері)
Муз. роз. 2/4.
Вихідне положення : VІ позиція ніг, ліва рука на станку, права у підготовчому положенні(ПП).
Preparation : 1 - й такт – руку відкрити в ІІ позицію, 2 - й такт – закрити на пояс.
1 – 2 такти – 2 demi plie, на 1 - й такт – права рука відкривається в ІІ позицію, на 2 - й – закривається на пояс.
2 – 4 такти – grand plie, рука на поясі.
5 – 6 такти – port de bras вперед, на releve, рука на поясі.
7 – 8 такти – опуститися з пів пальців та перейти в ІІ позицію.
9 – 10 такти - 2 demi plie, на 9 - й такт – права рука відкривається в ІІ позицію, на 10 - й – закривається на пояс.
11 – 12 такти - 2 demi plie, на 11 - й такт – права рука відкривається в ІІІ позицію, на 12 - й – закривається на пояс.
13 – 14 такти – releve, demi plie.
15 – 16 такти – перехід в V позицію права нога попереду.
17 – 20 такти – повторити 9 – 12 такт, але по V позиції.
21 – 22 такти – 2 releve по V позиції, руки на поясі.
23 – 24 такти – півоберт до станка, ліва нога попереду.
25 – 32 такти – повторити 17 – 24 такти, з лівої ноги.
33 – 39 такти – 7 припадань по точках.
40 такт – закрити праву ногу у вихідне положення.

Battement tendu (в українському (гуцульському) характері)
Муз. роз. 2/4.
Вихідне положення : VІ позиція ніг, руки в підготовчому положенні (ПП).
Preparation : 1 - й такт – руку відкрити в ІІ позицію, 2 - й такт – закрити на кептарик.
1 – й такт – права нога виводиться вперед на battement tendu на п’ятку і переводиться всторону.
2 – й такт – потрійний притуп починаючи з правої ноги.
3 – й такт – потрійний притуп починаючи з лівої ноги.
4 – й такт – повторити 1 – й такт з лівої ноги.
5 – й такт – повторити 3 – й  такт.
6 – й такт – тур на правій нозі.
7 – й такт – подвійний притуп спочатку лівою, потім правою.
8 – й такт – притуп лівою, правою, в V позиції ніг, права попереду.
9 – 10 такти – battement tendu №4 вперед.
11 – 12 такти – battement tendu №4 вперед на plie.
13 – 24 такти – повторити 9 – 12 – й такти в напрямках в сторону, назад, в сторону, на останню чверть 24 – го  такту, повернутися обличчям до станка на ліву ногу.

Battement tendu jete (у польському характері)
Муз. роз. 4/4.
Вихідне положення : V позиція ніг, права попереду, руки в ПП.
Preparation : 1 - й такт – руку відкрити в ІІ позицію, 2 - й такт – закрити на пояс.
1 – й такт – права нога виводиться вперед на battement tendu jete, потім носок скорочується, знов натягується і закривається в V позицію, аналогічно до battement tendu №4.
2 – й такт – виконуємо теж саме, але на plie.
3 – 8 такти – повторити теж саме, що й на 1 – 2 такти в напрямках в сторону, назад, в сторону.
9 – й такт – два голубці вліво, діва рука на поясі, права в ІІ позиції.
10 – й такт – два притупи в 7 точку, відносно до глядача, руки на поясі.
11 – й такт – теж саме що й на 9 – й такт, але в 3 точку.
12 – й такт – два притупи в 5 точку, відносно до глядача, руки на поясі.
13 – й такт – теж саме що й на 11 – й такт, але в 5 точку.
14 – й такт – теж саме що й на 11 – й такт, але в 5 точку.
15 – й такт – теж саме що й на 13 – й такт, але в 3 точку.
16 – такт – теж саме що й на 14 – й такт, але в 1 точку.

Rond de jambe par terre ( в латишському характері)
Муз. роз. 3/4.
Вихідне положення : І позиція ніг, ліва рука на станку, права в підготовчому положенні (ПП).
Preparation : руку відкрити в ІІ позицію, дівчата беруться за спідницю, хлопці закривають на пояс, права нога виводиться в сторону через battement tendu і піднімається на 25̊.
1 – 4 такти – 1 demi rond de jambe par terre,голова працює за ногою.
5 – 8 такти – повторити 1 – 4 такти.
9 – 12 такти – повторити 5 – 8 такти.
13 – 16 такти - rond de jambe par terre.
17 – й такт – 2 кроки вперед з правої ноги на півпальцях, удівчат руки тримають спідницю, у хлопців руки за спиною, зігнуті в ліктях.
18 – й такт – теж саме, що й на 17 – й такт, але в зворотному напрямку.
19 – й такт – теж саме, що й на 17 – й такт, але крокуємо в строну, від станка.
20 – й такт – теж саме, що й на 18 – й такт, але крокуємо до станка.
21 – й такт – повторити 17 – й такт, повертаючись обличчям в центр зали, і водночас виконуємо 3 хлопки в долоні.
22 – й такт – повторюємо 20 – й такт, але  обличчям в центр зали, разом з 3 хлопками.
23 – й такт – крок на праву ногу вперед, одночасно покласти праву руку на станок.
24 – й такт – ліву ногу переводимо в сторону на battement tendu і звкриваємо в І позицію.

Battement fondu ( в угорському характері)
Муз. роз. 2/4.
Вихідне положення : І позиція ніг, руки в підготовчому положенні (ПП).
Preparation : 1 - й такт – руку відкрити в ІІ позицію, 2 - й такт – закрити на пояс.
1 – 4 такти –ключ боказо, починаючи з правої ноги.
5 – 8 такти – повторити 1 – 4 такти, починаючи з лівої ноги.
9 – 10 такти – сісти на праве коліно, обличчям в центр зали, права рука знаходиться на поясі, ліва – за головою.
11 – 12 такти – повторити 9 – 10 такти, але в іншу сторону.
13 – 14 такти – встати в ІІ позицію, ліва нога на battement tendu, права рука на станку, ліва – на поясі.
15 – 16 такти – підняти ліву ногу на 45̊.
17 – 24 такти – 2 battement fondu в сторону з заворотом коліна.
25 – 26 такти – battement fondu вперед.
27 – 28 такти – battement fondu в сторону.
29 – 30 такти – battement fondu назад.
31 – 32 такти - battement fondu всторону.

Підготовка до вірьовочки (в характері матроського танцю)
Муз. роз. 2/4.
Вихідне положення : V позиція ніг, права попереду, руки в ПП, обличчям до станка.
Preparation : руки покласти на станок.
1 – й такт – виконати правою ногою підготовку до вірьовочки, V позиція ніг, права позаду.
2 – й такт – повторити 1 – й такт в зворотному напрямку, V позиція ніг, права попереду.
3 – 4 такти – повторити 1 – 2 такти.
5 – 8 такти – виконати рух «гойдалка».
9 – 12 такти – повторити 1 – 4 такти, але коли нога доходить до положення passe, потрібно піднятися на пів пальці на опорній нозі.
13 – 16 такти – повторити 5 – 8 такти, на останню чверть 16 такту, праву ногу різко винести в сторону на 25̊ і закрити позаду лівої в V позицію.

Battement developpe (в російському характері)
Муз. роз. 2/4.
Вихідне положення : І позиція ніг, руки  в підготовчому положенні (ПП), обличчям до станка.
Preparation : руки покласти на станок.
1 – 2 такти – праву ногу м’яко відкрити в сторону на 90̊, через passe, ступня працюючої ноги скорочена.
3 – й такт – праву ногу повернути в положення passe, та закрити в І позицію.
4 – й такт – виконати battement developpe на 90̊.
5 – 6 такти – праву ногу опустити на battement tendu зі скороченою ступнею, на опорній нозі сісти в plie, праву руку відкрити в ІІ позицію. Одночасно перевести ногу з п’ятки на носок, встаючи з plie, та покласти руку на станок.
7 – 12 такти – повторити 1 – 6 такти  з лівої ноги.
13 – 18 такти – повторити 1 – 6 такти, але в напрямку назад.
19 – 24 такти – повторити 7 – 12 такти, в напрямку назад.

Grand battement jete ( в російському характері)
Муз. роз. 4/4.
Вихідне положення : І позиція ніг, руки  в підготовчому положенні (ПП), обличчям до станка.
Preparation : руки покласти на станок.
1 – й такт :
На «раз – і» - виконати grand battement jete в сторону зі скороченою ступнею.
На «два – і» - опустити робочу ногу на підлогу, сісти на опорній нозі в plie.
На «три – і» - перевести працюючу ногу з п’ятки на носок, і одночасно встати з plie.
На «чотири – і» - закрити ногу в І позицію.
2 – 4 такти – виконати теж саме, що й на 1 – й такт.
5 – 8 такти – повторити 1 – 4 такти але з лівої ноги.
9 – 12 такти – повторити 1 – 4 такти, але в напрямку назад.
13 – 16 такти – повторити 5 – 8 такти, в напрямку назад.
17 – 18 такти – вірьовочка по 1, 2, 5 точках.
19 – 22 такти – виконати 9 – 12 такти, але в напрямку вперед.
23 – 26 такти – виконати 13 – 16 такти, в напрямку вперед.

Вправи на середині залу
Танцювальна комбінація №1 в українському характері
Муз. роз. 2/4.
Вихідне положення : V позиція ніг, права попереду, руки вздовж корпусу.
Preparation : у дівчатруки відкриті в І позицію, в положення allange, у хлопців – закриваються на пояс.
1 – й такт – біг на праву і ліву ногу.
2 – 16 такти – бігунець по колу,на останні два такти, вистроїтись в 4 лінії.
17 – й такт – дівчата виконують soutenu, вперед – вправо, права рука в ІІІ позиції allange, ліва в І allange.
18 – й такт – тинок вліво, права рука долонею на грудях, ліва та к і залишається в І allange. У хлорців 17 – 18 такт – пауза.
19 – 20 такти – хлопці виконують присядку, одна рука на поясі, інша за головою. В цей час дівчата виконують вихилясник з переступом.
21 – 22 такти – хлопці виконують бокову присядку з кидком ноги вбік на підлогу. Дівчата виконують вихилясник правою ногою, лівою роблять подвійний удар подушечкою, позаду правої ноги, руки на поясі.
23 – 24 такти – хлопці виконують просту присядку та стають в epoulement efface, руки на поясі, ноги в ІV позиції. А дівчата виконують на 23 – й такт – подвійний притуп, а на 24 – й так – потрійний притуп по VІ позиції ніг.

Комбінація №2 - Port de bras ( в російському характері)
Муз. роз. 2/4.
Вихідне положення : ІІІ позиція ніг, права попереду, руки в підготовчому положенні
Preparation : 1 – й такт – руки відкриваються в ІІ позицію, 2 – й такт – закриваються на пояс в кулачки.
1 – й такт – права рука відкривається в І позицію, погляд на руку.
2 – й такт – права рука відкривається в ІІ позицію, погляд на руку.
3 – й такт – на першу чверть – закрити в І позицію, на другу чверть – на пояс.
4 – 6 такти – повторити 1 – 3 такти, але з лівої руки, погляд на руку.
7 – 9 такти – повторити 1 – 3 такти,але замість ІІ позиції, відкривати в ІІІ позицію.
10 – 12 такти – повторити 4 – 6 такти, але замість ІІ, в ІІІ позицію.
13 – 15 такти – повторити 1 – 3 такти, але тепер одночасно відкрити і праву і ліву руку.
16 – 18 такти – повторити 7 – 9 такти, але тепер одночасно відкрити і праву і ліву руку.
19 – й такт – обидві руки відкриваються в І позицію.
20 – й такт – одночасно, права рука переводиться в ІІІ позицію, ліва в ІІ, погляд вліво.
21 – й такт – одночасно закрити руки через І позицію на пояс.
22 – 24 такти – повторити 19 – 21 такти.

Танцювальна комбінація № 3 (в російському характері)
Муз. роз. 2/4.
Вихідне положення : VІ позиція ніг, руки в кулачках на поясі.
Preparation : зберігаємо вихідне положення.
1 – 4 такти – дівчата виконують рух «моталочка», починаючи з правої ноги, руки на поясі, на останню восьму, виконують удар лівою ногою. Хлопці зберігають вихідне положення.
5 – 8 такти – дівчата виконують почергові удари ногами навколо себе, через ліве плече, права рука на поясі, ліва в ІІ позиції. Хлопці зберігають вихідне положення.
9 – й такт – хлопці виконують на праву, потім на ліву ногу випад. Дівчата зберігають вихідне положення.
10 – й такт – хлопці виконують переступання вперед з правої на ліву п’ятку. Дівчата зберігають вихідне положення.
11 – 12 такти – хлопці виконують присядку з кидком ноги вбік на підлогу, одна рука знаходиться за головою, інша – на поясі. Дівчата зберігають вихідне положення.
13 – 14 такти – хлопці виконують плескач по халяві ззаду, та подвійний притуп лівою ногою. Дівчата зберігають вихідне положення.
15 – 16 такти – хлопці виконують просту присядку в повороті на останню чверть 16 – го такту, з хлопки в долоні. Дівчата зберігають вихідне положення.
17 – 18 такти – всі виконують подвійний ключ, в положенні epoulement в 8 точку зали, відповідно до глядача. Руки на поясі в кулачках.
19 – й такт – крок з правої ноги в epoulement в 2 точку зали, відповідно до глядача, руки відкриваються в ІІ позицію, ліву ногу поставити позаду правої на подушечку в ІІІ позицію ніг.
20 – й такт – повторити 19 – й такт в зворотному напрямку.
21 – 22 такти – повторити 19 – 20 татки.

Танцювальна комбінація № 4 ( в російському характері)
Муз. роз. 2/4.
Вихідне положення : І позиція ніг, руки в кулачках на поясі.
Preparation : сісти в неглибоке demi plie.
1 – 4 такти – 4 soute по І позиції, руки в кулачках на поясі.
5 – 8 такти – почерговий біг на місці, із закиданням ніг назад, на останню чверть 8 – го такту виконати soute по VІ позиції, руки в кулачках на поясі.
9 – 12 татки – 4 soute по VІ позиції, руки в кулачках на поясі.
13 – 16 такти – 4 біга « піджатих», руки в кулачках на поясі.
17 – 30 такти – біг з почерговим  закиданням ніг назад, виконавці перешиковуються цим бігом з вправ на середині залу.

Додаток
Правила поводження в танцювальному залі
— культурою мовлення, говорити без застосування нецензурних виразів і слів-паразитів, які засмічують мову;
— елементарною ввічливістю, що припускає уміння вітатися і прощатися, бажати іншій людині доброго ранку і спокійної ночі, здоров’я і приємного апетиту, дякувати за допомогу чи послугу, говорити «будь ласка», коли просиш про що-небудь, і вміти говорити слова вибачення, якщо неправий чи заподіяв занепокоєння кому-небудь;
— умінням керувати своїми емоціями. Вихована і культурна людина ніколи не показує свого поганого чи дуже хорошого настрою оточуючим. Дуже цінується в етикеті усмішка;
— умінням правильно поводитися в громадських місцях, дотримуватися охайного зовнішнього вигляду.
- Займайтеся в танцювальному залі лише в присутності педагога-хореографа.
- До складніших вправ переходьте тільки після засвоєння попередніх.
- Розпочинайте складні вправи тільки після розминки.
- Акробатичні вправи і вправи на гімнастичних приладах
розпочинайте тільки після команди.
- Пильнуйте, щоб випадково нікого не зачепити.
Забороняеться:
1.Заходтити в гімнастичний зал без форми.
2. Жувати на уроках гумку.
3. Займатися вправами у прикрасах, годинниках.
4. Переходити від приладу до приладу без дозволу педагога-хореографа.
5. Кепкувати з товаришів, коли вони виконують вправи.


Методична розробка уроку з гімнастики
(основний рівень 3 рік навчання)

Тема уроку: Партерна гімнастика

Мета уроку: розвиток і вдосконалення рухових якостей.

 Тип уроку за способом проведення – практичне заняття
за характером пізнавальної діяльності - систематизація та узагальнення вивченого матеріалу.

Час: 45 хв.

Інвентар: гімнастичні килимки, мішечки з піском, магнітофон, музичні диски.


Керівник: Рак А.І.

Зміст уроку
Дозування
Організаційно-методичні
вказівки
1.Фігурне марширування:
-шикування в колону по одному перед входом до зали;
 -маршування по колу;
 -перебудова на лінії;
- привітання, уклін.
-піднімання на півпальцях на місці, не відриваючі носки від підлоги, намагаємося піднімати вище п'яти;
-ходьба на п'ятах, руки за спиною;
-ходьба на носках, руки за головою;
- перекати з п'ятки на носок, руки на поясі;
 -підводитися на носки і опускатися на всю стопу.
3 хв







4 хв

Під звуки маршу зайти до зали.
Перевірка  постави й рівняння.
Перевірити наявність учнів.
Провести інструктаж з техніки безпеки.
Музичний супровід -2/ 4.
Розігріти мязи ніг і ступнів.
Використовувати показ, заохочення, похвалу.

2. Перешикування з кола на лінії;
   - танцювальний крок з носка;      
   - кроки на півпальцях;
    - кроки на п’ятках;
   - перекітний крок;
   - гострий крок;
-кроки на зовнішній та внутрішній стороні стопи;
- підскоки з високо піднятими колінами;
- широкий біг із «зависанням»;
-галоп правим та лівим боком;
6 хв

Музичний супровід -2/ 4.
Підготувати мязи тіла до більшого навантаження.
Кожен рух виконується на 1-8 такти.
Під час ходи діти тримають руки на талії. Правильно тримати корпус, руки, голову.

3. Вправи для вирівнювання дихання обличчям в коло:
- вправа «Квітка».
-вправа « До сонечка».

2 хв

Зробити носом спокійний тривалий вдих. Затримка дихання. На тривалому видиху тихо промовити «АХ!».
Підняти руки через сторони вгору, зробити вдих через ніс. Через боку опустити руки і тихо промовити на видиху «Ф-ф-ф».
4.Партерна гімнастика:
-вправи для ступнів
-розведення ніг в сторони і схрещування прямих ніг;
-згинання й розгинання ніг в колінах, сидячи.
-почергове підняття колін до долоні однойменної руки;
-пересування вперед на сідничних мязах;
-лежачи на спині, почергове згинання й розгинання ніг в колінних, тазостегнових й гомілковостопних суглобах-«велосипед».
-лежачи на спині, руки прямі в горі-одночасно з махом рук перейти в положення сидячи;
14 хв

Словесна вказівка: розгорнути гімнастичні килимочки і сісти на них з витягнутими ногами вперед, спина рівна.
Вправи виконуються в повільному темпі на килимках  фронтально  під музичний супровід (муз. розмір 3/4). Максимально слідкувати за корпусом.  Виконувати в повільному темпі. Дихання спокійне.
5. Акробатичні вправи
-стійка на лопатках;
-вправа «місток»;
-лежачи на животі «корзинка»;
-вправа «лотос».







Шпагати:
- напівшпагати;
- поперечний;
- шпагат правою (лівою ногою)


2 хв

3 хв








2 хв

При цьому лопатки, сідниці, гомілки ніг і п’яти повинні фіксуватися у стінки,відчуття постави контролюється самою дитиною.
Підстраховувати учнів, що знаходяться у висі.
Прагнути не упустити мішечок з голови.

6. Вправи біля стіни та гімнастичної стінки:
-основна стійка, торкаючись спиною стіни, прийняття правильної постави;
- на лопатках;
- на передпліччі і на руках;
-вис на гімнастичній стінці по одному.
- ходьба з мішечком на голові для контролю правильної постави.
6 хв


Діти перед дзеркалом приймають правильну поставу і йдуть простим кроком із зміною темпу, переходять на біг. За сигналом швидко займають свої місця перед дзеркалом. Один з учасників перевіряє поставу і робить зауваження.
Заключна частина
1.Рухлива гра «Тримайся завжди прямо».
2.Підсумки уроку.Уклін.
2 хв

Похвалити учнів, підвести підсумки уроку. Організовано вивести дітей з хореографічної зали.




СЦЕНАРІЙ ЗВІТНОГО КОНЦЕРТУ
«БИТВА КОЛЕКТИВІВ»

Опис матеріалу. Пропонована методична розробка – сценарій звітного заходу в ансамблі народного танцю «Каблучок», яке проводиться в кінці навчального року. Сценарій може бути використаний для проведення свят, заходів в дитячому творчому колективі. Для педагогів-хореографів, керівників гуртка.
Мета заходу: виявити рівень освоєння освітньої програми учасників ансамблю, представити досягнення вихованців за навчальний рік.
Завдання:
- закріпити отримані протягом навчального року знання та вміння за програмою, вивчений новий репертуар за допомогою концертної діяльності;
- розвивати творчі здібності, організаторські навички вихованців в проведенні заходів;
- продемонструвати вміння учнів триматися на сцені; 
- сприяти вихованню культури спілкування в колі товаришів, педагогів, батьків.
Вік учасників: 6-14 років.
Організаційно-педагогічне забезпечення заходу:
Обладнання:
- тематичне оформлення залу та сцени;
- афіша звітного концерту, програми звітного концерту для гостей та батьків;
- костюми до танцювальних постановок;
- нагородний матеріал (дипломи з конкурсних заходів, батькам грамоти, подарунки
сувеніри)
- звуковідтворювальна апаратура;
- світлове оформлення;
- аудіозаписи;
- радіомікрофони.

Хід звітного концерту

Звучать фанфари.
Добрий день мами, тата, бабусі, дідусі!
Або, іншими словами,
Добрий день, наші улюблені глядачі!
Сьогодні, як вже склалося традиційно, ми вам пропонуємо звітний концерт вихованців Полтавського обласного центру естетичного виховання учнівської молоді – ансамблю народного танцю «Каблучок». Нехай для вас, присутніх, це буде просто свято доброти та чуйності. Ми спробуємо подарувати вам радість та щасливі хвилини.

        Ведуча. А зараз на сцену запрошуємо журі зайняти свої почесні місця. Для оцінювання кожен присутній в залі отримає «лайки-сердечки» для голосування по завершенню виступів учасників. Бажаємо наснаги і терпіння глядачам, а колективам – цікавої боротьби!

Для Вас танцюють найкращі вихованці колективу «Каблучок».
(виступи «підколективів»)

1.     «Полтавський козачок».
Назву танцю дослідник української народної хореографії А. Гуменюк пов'язує з життям козаків-воїнів. Однак побутує й інша усна версія (дослідникам до неї необхідно завжди прислуховуватися), що назва танцю від слова "козачок" (хлопчик на побігеньках у багатого козака, пана). Він зобов'язаний набити тютюном люльку, принести келих вина, відремонтувати взуття та ін.
Не будемо дошукуватися етимологічної суті назви танцю, він відноситься до кінця ХVІ-го – початку ХVІІ ст. (часу виникнення українського лялькового видовища та вертепу, у другій частині якого головна дійова особа козак-запорожець, що вміє грати на бандурі та завзято танцювати) - і лише констатуємо, що це один з найпоширеніших українських танців.
Виконується "Козачок" парами у масових танцювальних композиціях. Більше танцюється дівчатами, на відміну від сольного гопака, що виконують тільки чоловіки. Побутує сольний варіант для дівчини та дуету.
Лексика. Комбінації бігунців, падебасків, доріжок, припадань, голубців, нескладних присядок, повзунців.
Композиція. Різновиди колових побудов з солістами і без півкола, спіралі та ін. На відміну від гопака, козачок не розподілу на чоловічі та жіночі масові танцювальні епізоди.
Музика. Музичний розмір 2/4. Темпи швидкі, що переходять нерідко в дуже швидкі з дрібним ритмічним малюнком. Для козачків характерні внутрішньоладові інтонації, нюанси. Мелодії складаються з двох-трьох і більше періодів, що повторюються у нових розробках.
Кращі зразки. Емоційно-виразні мелодії приваблювали і приваблюють композиторів, які використовують їх у своїх творах. Ще у XVIII ст. польські композитори вводили козачки у балети та опери. Зустрічаються вони і в перших російських валетах "Нова героїня, або Жінка-козак", "Торжество Росії" та українських "Маруся Богуславка" і "Ніч перед Різдвом" А.Свєшникова, "Лілея" К.Данькевича; операм - "Катерина" Аркаса, "Різдвяна ніч" та "Тарас Бульба" (народна музична драма) М.Лисенка, "Богдан Хмельницький" К.Данькевича; танцювальній сюїті А.Коломійця, а також у п’єсах С.Гулака-Артемовського, І.Котляревського, Г.Квітку-Основ’яненка, Карпенка-Карого, М.Кропивницького, М.Старицького.
Цікаві й окремі твори для симфонічного оркестру, Ірнсвячені тільки цьому танцеві - "Малоросійський козачок" Даргомижського та "Козачок" Л.Ревуцького, по-сучасному звучать, написані спеціально для сольного виконання жіночий козачок І.Іващенка і його ж "Весняний козачок", що сьогодні є кращим сценічним варіантом цього танцю в масовому, мішаному виконанні. Окремого слова заслуговує "Козачок" у постановці А.Кривохижі та Г.Клокова.

2.     «Віночок».
Дякуємо тобі Весно за віночки гарні з квітів запашних.
А чи знаєте ви, діти,що віночок  - це не просто краса,а й оберіг нашого народу. Окрасою кожної української хатини, кожної оселі були квіти, а дівчата споконвіку вплітали їх в чудові віночки. Не дарма в нас є така приказка: «Віночок вити-життя любити».

3.     «Полтавські забави».

Козацький танець був не просто танцем для душі. Це були спеціальні акробатичні вправи, які допомагали козаку навіть у бою.Козак, як вихор, міг із шаблею в руках, вистрибуючи, виконувати спеціальні елементи танцю. Самі вороги говорили, що важко битися з козаком, в якого вселився ніби сам біс. Це козаку допомагав танок.
Моя люба, солоденька.
Ой, тут була, вертілася,
Сам не знаю, де ділася.

4.     «Самовар».

5.     «Козачий».
Військовий героїчний чоловічий танець, у якому відображено вірність рідній землі, показано ритуал військової присяги. Виконують із шаблями. Танцюристи демонструють силу й спритність, уміння володіти зброєю, патріотичне піднесення, волю до перемоги. Використовується весь арсенал технічних танцювальних рухів, притаманних танцям центральних областей України.

6.      «У полі».

7.     «Кривий танок».
Старовинний український танок, мав накликати весну. На галявині, в трьох її кінцях, забивали кілки, поміж якими юнаки та дівчата водили хоровод, що символізував нелегкий шлях богині Лади з Вирію до рідних земель.
Подільський танець записаний на Хмельниччині. "Кривуляк" від слова кривий танець. Незвичайні рисунки, погойдування корпуса, голови - придають танцю незвичайний колорит.

8.     «Краковяк».
Швидкий польський народний танець з музичним розміром у 2/4.
Краков'як танцюють під жваву мелодію (часто народну), танець має музичний розмір у 2/4, швидкий синкоповий ритм.
Сам танець не тільки швидкий, а й легкий, — складається майже цілком з невиликих стрибків і підскоків, які виконується з легкістю, ледве торкаючись землі. У танці гарні пластичні рухи рук, фіксовані пози спини і постави в цілому.
Танцюють краков'як парами, класична форма танцю має як чимало спільних перегрупувань по колу, діагоналі тощо, так і соло для виконання окремими парами. Постановка танцю зазвичай розрахована на 4—8 пар юнаків і дівчат.

9.      «Чепурна дівчина».

10.                       «Горобці».

11.                       «Естонська полька».
Набувши популярності в другій половині XIX ст. у Європі, він увійшов на Україну. Спочатку побутував як бальний танець у потім, поступово асимілюючись, увібравши національний тер, перейшов до сільської місцевості. Нова якість відбилась в композиції, музиці, у цілому ряді своєрідних образно-тематичних ознак.
Лексика. Різноманітні мелодії польок дають можливість закласти в характер руху основне лексичне ядро, яке походить від регіону побутування танцю. Діапазон руху дуже широкий - від легких ажурних ходів, або вибиванців та присядок, парних поворотів та ін. Так, у Поліссі, на Волині зустрічаються елементи трясучок, обертів, на Прикарпатті - парні крутки, притупи, Закарпатті - плечові трясучки, на Наддніпрянщині - вибиванці.
Більшість польок мають свої лексичні нюанси, вирізняючи їх з-поміж інших. Так, "плескана полька" характеризується плесканням у долоні, "стращак полька" - погроза вказівник) пальцем то правої, то лівої руки одне одному. Це, безумовно, запозичено з давніх бойківських танців, втім, як і манера вестися у цій польці по - бойківському. У "Кресловій польці", яка раніше виконувалася, як правило, по закінченні танців, використовується крісло або стілець та ін. Додамо, що за своєю морфологічною структурою половина оберту кроку - польки дуже схожа з гуцульським ходом "крутитися".
Лексична структура, на перший погляд, здається нескладною, але перше враження оманливе. Насправді, деталізацією та філігранною відточеністю рухів виконати польку нелегко й вправному танцюристові.
Композиція. Фігури, малюнки танцю, подолавши шлях бальної, салонної хореографії, асимілювались з місцевими композиційними прийомами, та все ж основа танцю - коло Танець, парно - масовий.
Музика. Музичний розмір 2/4. Найпоширеніший лад мажорний, хоча зустрічаються й перемінні лади. За формою (без розробки) полька має два періоди (16 тактів). Нерідкі зустрічаються польки, що складаються з двох частин, збільшено до 16 тактів періодів.
Гуляй, гуляй, коротенька,
У музичній структурі, засобах музичного нюансувані відчуваються образно-тематичні ознаки. У польці "Солове імітуються трелі та рулади, у "Псалмі" - виконання церковний псалм, у "Військовій" відображаються чіткі прохідні ритми акцент на першому періоді падає на першу долю такту, ш характерно для маршоподібної музики.
Назва. Ми вже зупинялись на кількох специфічних назва; залежних від образно-тематичного розвитку танцю. Є у назвах вказівка на лексичну своєрідність - "Дрібненька", "Крутяшка "Підбивка" та ін.; місце побутування - "Гуцульська", "Галичанка' "Київська" та ін.; запозичення від бальної хореограф "Коханочка", "Кокетка". Побутують і польки, що зазнали подвійної асиміляції - "Російська", "Австрійська", "Варшавська", "Щутер - полька" та ін.
Використання польки в класиці кращі постановки.
П'єси - польки створили М.Глінка, М.Лисенко, П.Чайковський, С.Рахманінов та ін. Цікава "Буковинська полька" у постановці Д.Ластівки.

12.                       «Барви України».
Характерні риси цього танцю – сила і спритність, героїка і благородство. Танець імпровізаційний: просуваючись парами по колу, хлопці змагаються у спритності й завзятті. Дівчата весело підохочують хлопців і, відокремившись, танцюють ліричну частину, сповнену гідності й скромності. Потім знову танцюють хлопці – це злива найвіртуозніших танцювальних рухів: присядок, стрибків, обертів тощо. Фінал бурхливий, веселий, іскрометний, запальний.

13.                       «Тарантела».
Цей швидкий італійський народний танець має вкрай цікаву історію походження. За однією з версій танець названий так завдяки місту Таранто, де він в XV столітті і виник. Широке поширення тарантела отримала в Неаполі. Для скромних і нерішучих хлопців у той час танець був способом познайомитися з сподобалася дівчиною. Танець замінював слова, дівчина часто відповідала взаємністю, і тоді зав'язувався веселий танок, до якого приєднувалися всі присутні.
За іншою легендою тарантела зобов'язана своєю назвою павуку тарантула, який мешкає на півдні Італії. Згідно з повір'ям укус цього павука здатний викликати небезпечну хворобу і позбавити від неї здатний лише енергійний танець. Отрута павука нібито повинен вийти з організму укушеного з потом.
Тарантела - це швидкий і веселий танець в темпі 3 / 8, 6 / 8 або 12 / 8. Танець виконується під запальну музику, жести танцюючих пар чіткі і різкі, часто танцюючі підспівують енергійної мелодії. Мелодію для танцю часто грають на гітарі або тамбурині. На Сицилії до них приєднуються ще й кастаньєти. Тарантелу можна танцювати і в парі, часто в подружній парі, і соло. Танцюючі пари можуть утворювати коло, змінюючи напрямок його руху. Така форма тарантели особливо поширена на італійських весіллях.
Був час, коли тарантела була заборонена. У середні століття її любили танцювати жінки з найнижчих верств населення, отже, танець автоматично потрапляв до числа непристойних. Але поступово кількість любителів тарантели росло і поступово її почали танцювати і в знатних дворах Італії.
Поступово виникло безліч різновидів тарантелу: тарантела Монтемарано, тарантела Гаргано, неаполітанська тарантела, тарантели Калабрії, Сицилії та інші. У кожному регіоні тарантелу танцюють по-своєму, але скрізь її танцюють в незмінно бадьорому темпі.

14.                       «Гуцульський».
Популярний чоловічий масовий танець, що відтворює мужність, силу й завзяття. Танцюристи кладуть руки один одному на плечі, утворюючи коло. Один з учасників танцю – ведучій – подає команди: «гей, до кола!», «Аркан!». Ведучий подає також команду до зміни рухів і ритмів.

ФІНАЛ

Ведуча. Ми прагнем досягти в житті
Простого дива
Хай будуть терни на путі,
Хай буде злива
Невдач, поразок і падінь…
Але на щастя,
Серед прийдешніх поколінь
У нашій власті
Плекати віру і тепло
І вчить любити.
Ми прагнем сіяти добро
Й талант творити!

Просимо професійне, зіркове журі та глядачів проголосувати, показати свої серця. О! Диво – перемогла ДРУЖБА!!!! Дякуємо!

Ведуча: Хвилини радості та гарного настрою Вам дарували вихованці Полтавського обласного центру естетичного виховання учнівської молоді – ансамбль народного танцю «Каблучок».

Вихід всіх груп хореографічного ансамблю «Каблучок». Звучить фінальна мелодія.
«Країна моя».

1 коментар:

  1. Привіт усім. Я тут, щоб засвідчити, як я отримав позику від пана Педро після того, як кілька разів звертався до різних кредиторів, які обіцяли допомогти, але вони так і не дали мені позику. Поки мій друг не познайомив мене з паном Педро Джером, пообіцяв мені допомогти, і він справді зробив, що обіцяв, без будь-яких затримок. Я ніколи не думав, що ще є надійні кредитори, доки я не зустрів пана Педро, який справді допоміг з позику і змінив моє переконання. Я не знаю, чи потребуєте ви якось справжню та термінову позику. Будьте вільні, зв’яжіться з паном Педро через WhatsApp +1-8632310632 та його електронну пошту: pedroloanss@gmail.com дякую.

    ВідповістиВидалити